Zemin Temizliğinde Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Zemin temizliği konusunda çok fazla sayıda yanlışlar yapılmaktadır. Özellikle zemin temizliğinde yanlış teknik ve ekipmanların kullanılması zamanla zeminleri aşındırmaktadır. Zemin temizliği için öncelikle zemin tozdan ve kirden arındırılır. İyice kurutulduktan sonra da zeminde kullanılan materyale göre profesyonel makineler ve insan sağlığı için olumsuzluk teşkil etmeyen, suda çözünen kimyasallar ile temizlik yapılabilir. Ayrıca polimerize ya da kristalize gibi parlatma hizmetleri de alınabilir. Özellikle yanlış uygulamalar sonucunda zeminler parlaklığını yitirebilir, ya da aşınabilir. Bu yüzden zemin temizliği de usulüne uygun şekilde ve uygun ekipmanla yapılması gerekir. Zemin temizliği hizmeti çoğu temizlik şirketince bile umursanmayan sadece verdikleri hizmetin basit bir parçası olmanın da ötesinde olduğu unutulmamalıdır. Belirli periyodik aralıklarla yapılmalıdır.

Zemin Temizliği Nedir?

Ev temizliği ve otel temizliği gibi ayrı bir temizlik hizmeti olan zemin temizliği uzman bir kadro ve ekipmanla verilmesi gereken bir hizmettir. Zemin temizliği veren firmanın hangi zeminin nasıl temizlendiğini bilmesi gereklidir. Laminat, mermer, epoksi, parke, karo zemin, mantar kaplama, pvc, çini, mozaik zemin, ahşap zemin, taş zemin bunlar hep farklı malzemeler, teknolojik ekipmanlar ve farklı yöntemlerle temizlenir. Aksi takdirde yanlış yapılan temizlenme sonucu zemininiz parlaklığını yitirecek hatta zamanla aşınacaktır. Zemin temizliği; insan sağlığına zararı olmayan kimyasallar ile yapılması gereken bir işlemdir. Doğru temizlik malzemesi ve doğru yöntemle yapılır. Makine kullanılan temizlik aparatlarında genelde makine altına takılan pet tutucular kullanılır. Zeminin cinsine ve yumuşaklığına göre de ayarlanması gerekir.

Zemin Temizliğinde Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Zemin Temizliğinde Sık Yapılan Hatalar

Antalya temizlik firmaları arasında saygın yeri olan firmamız sizler için zemin yüzeylerde yapılan hataları topladı. Deterjan ile laminat vb yüzeyleri silmeyin. Özellikle birçok zemin türüne deterjan zarar verir. Güçlü bir baz olan çamaşır suyu da aynı şekilde aşındırabilir. Sirke ve türevleri her yüzeyde etkili değildir ve bazı yüzeylere zarar verebilir. Bulaşık makine parlatıcısı ve yumuşatıcı gibi yabancı ve zemin temizliğiyle uzaktan yakından alakası olmayan yabancı maddeler genellikle zemine zarar verir. Hatta kalıcı sorunlara da neden olur. Genelde sık yapılan hatalar yanlış madde ve yanlış yöntemler kullanma üzerine yapılan hatalardır. Kulaktan dolma ve yanlış bilgi, yöntemlerle asla zemin temizliği yapmayın. Bu konuda özellikle sosyal medyada işin uzmanı olmayan kişiler tarafından yanlış bilgiler verilmektedir.

Zemin Temizliğinde Profesyonel Yardım Şart

Antalya temizlik şirketleri profesyonel olarak zemin temizliği veren nadide firmalardandır. Çok sayıda firma bunu ayrı bir hizmet olarak vermez. Öncelikle zeminin temizliğine başlamadan önce zemininizin türünü öğrenin. Kullanmanız gereken maddeleri ve yöntemleri de uzmanlardan öğrenebilirsiniz. Bu konuda özellikle evinizde başarılı olur. Ancak büyük alanlar, işletmelerde, holdinglerde, okullarda, hastanelerde çok sayıda elamana ihtiyaç duyulacağı için özellikle temizlik şirketlerinde profesyonel olarak yardım almalısınız.