Okul Temizliği Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Okul temizliği çocukların temiz ve hijyenik ortamda sağlıklı bir şekilde eğitim alabilmeleri açısından son derece önemli bir kavramdır. Düzenli olarak yapılması gereken okul temizliği işlemleri mutlaka işin bilen ekipler tarafından yapılmalıdır. Eskiden hademelerin yaptığı okul temizliği günümüzde temizlik firmaları tarafından son teknolojik temizlik araçları ve insan sağlığına zarar vermeyen temizlik malzemeleri ile itina ile yapılıyor.

Okul Temizliği Neden Nedir ve Neden Önemlidir?

Ev temizliği iki kat daha önemli olan okul temizliği denildiğinde herkesin aklına çocukların eğitim aldığı sınıflar gelmektedir.  Oysaki okul temizliği bunlardan ibaret değildir. Sınıflar dışında özellikle tuvaletler, koridorlar, kantinler, okulun kapı ve pencereleri, kütüphaneler, öğretmenler odası, müdür ve müdür yardımcısı odası, bahçesi ve hatta dış cephesine kadar temizli olması gerekir. İnsan trafiğini yoğun olduğu bu ortamların hijyen kurallarına uygun olması sağlık açısından son derece önemlidir.  Küçük yaştaki çocukların mikropları çabuk kapma durumlarını göze aldığımızda okulların günlük olarak temizlenmesi gerektiğini de altını çizerek söylüyoruz.

Okul Temizliği Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Okul Temizliği Nasıl Yapılır?

Antalya temizlik firmaları ya da bulunduğunuz bölgede faaliyet gösteren temizlik firmaları ile anlaşma yaparak düzenli olarak okul temizliği hizmeti alabilirsiniz. Bu sayede çocuklarınıza daha temiz ve hijyenik eğitimi alanlarında öğrenme imkânı yaratabilirsiniz.  Okul temizliğini ne kadar sık yaparsanız çocuklar açısından o kadar faydalı olacaktır. Okul temizliği için hiç bitmeyen bir temizlik denilmesi daha doğru olacaktır. Çünkü her an kirlenir   binlerce çocuğun bulunduğu bir ortam olduğundan dolayı çocukları buraları çok çabuk kirletirler. Bu nedenle hızlı bir şekilde sık aralıklarla temizlenmesi gerekir. Bunu ancak temizlik firmalarında ileri teknolojik temizlik makineleri ile   faaliyet gösteren temizlik firmaların yapması gerekmektedir.

Okul Temizliği Hangi Saatte Yapılır?

Antalya temizlik şirketleri okul temizliği denildiğinde yüksek performansı engin bilgileri ve deneyimleri ile ön plandadır.  Profesyonel ekipler ile çalışan firmalar okul temizliği temizlenecek alanın durumuna göre yaparlar. Eğer temizlenmesi gereken yerler, koridor öğretmenler odası kantin vs. Gibi alanlar ise bunu çocuklar derste iken yapmayı tercih ederler. Sınıf ya da kütüphanelerin temizliğini ise okul çıkışında çocuklar evlerinde gittikten sonra yaparlar. Böylece hem çocukları eğitimi engellenmemiş olur.

Okul Temizliği İçin Velilerin Üzerine Düşen Görevler

Okul temizliği konusunda velilerini üzerine düşen görev çocuklarını okulu kirletmemeleri konusunda uyarlamaları gerekir. Özellikle çöpleri yere değil de çöp kurutuşa, lavaboları kullandıktan sonra yıkamamaları gerektiği gibi konularda kişisel eğitimler vermeleri daha faydalı olacaktır. Ancak çocuklar bunları düzenli yapsa da okullar kalabalık ortamlar olduğu için ister istemez çabuk kirlenmekte illaki genel temizliğine ihtiyaç duymaktadır. Bu konuda okul yönteminin sorumluğu çok fazladır. Temiz ve hijyenik bir eğitim ortamı için mutlaka profesyonel bir temizlik hizmeti almak   zorundadır.