Havuz temizliği

Antalya Havuz temizliği insan sağlığı açısından büyük önem taşıyan bir durumdur. Havuzun en belirgin olarak dikkat edilmesi gereken konusu yosun tutmamasıdır. Temizlik sağlanamaması durumunda birçok hastalık bulaşabilmektedir.

Havuz Temizliği Ne Kadar Süre İle Yapılmalıdır?

havuz temizliği

Havuz temizliği konusunda fiziksel anlamda olduğu gibi kimyasal anlamda da temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu temizlikler günlük, haftalık ve aylık olarak belli periyotlarda yapılması gerekmektedir. Bu bakımları gerçekleştiren personellerin dikkatle seçilmesi gerekmektedir. Tabii ki her kurumda olduğu gibi havuz temizliğini de takip eden kurumlar bulunmaktadır. Sağlık müdürlüğü bu konuda gerekli düzen ve yönergeleri ilgili kurumlara göndermektedir. Kurumlar bu yönergeler çerçevesinde temizliği gerçekleştirmektedir. Sağlık müdürlüğü belirli kontrol süreçleri sonunda temizlik belgesi sunmaktadır. Bu belge hem kurum hem de havuzu kullanan bireyler açısından büyük önem taşımaktadır.

Havuz  temizliği sağlandıktan sonra belgeler tüm kullanıcıların görebileceği bir kısma asılarak herkesin okuyabilmesi için amaçlanmaktadır. Bu belgede ki amaç havuzun içeriğinde bulunan maddelerin düzeni ve oranının kontrol altında olduğunu göstermektir. Havuz suyunun kullanışlı olduğu suyun berraklığı sayesinde de anlaşılabilmektedir. Havuz ozon ve klor sayesinde oluşabilecek kirlerden ve mikroplardan arındırılabilmektedir. Havuz içerisine filtre yerleştirilmesi de büyük ölçüde kolaylık sağlayabilmektedir. Filtrenin önemi havuzu kullanan bireylerden kaynaklanan deri ve saç dökülmelerini haznesinde saklayarak temizliğin daha kolay olmasını sağlamaktadır.

Havuz Temizliğinde Kullanılan Maddeler Nelerdir?

Yukarıda saydığımız kimyasal madde ve filtre ile temizleme yöntemi kesin ve kalıcı bir çözüm değildir. Havuz temizliğini daha kalıcı hale getirebilmek için havuz komple boşaltılıp yüzey kısmı detaylıca temizlenmelidir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra tekrar doldurularak aktif hale getirilmelidir. Havuz temizliğinde kullanılan maddeleri yazmak gerekirse klor, ph düşürü, sıvı topaklayıcısı ve yosun giderici maddelerdir. Suyun derecesi normal ölçülerde 7,2-7,8 arasındadır. Bu değerlere göz önüne alınarak günlük yapılan kontrollerde ph ölçümü yapılmalıdır. Bu uygulamadan sonra yosun giderici olan sıvı kimyasal madde dökülerek oluşabilecek yosunlar temizlenmektedir. Havuz da en dikkat edilmesi gereken hususlardan biri klor takviyesi yapıldıktan sonra yaklaşık olarak üç saat boyunca havuza girilmemelidir. Havuz temizliğinin tam ve eksiksiz yapılmadığı takdirde oluşabilecek rahatsızlıklar deri, göz, kulak, mantar, kolera ve tifo gibi hastalıklar oluşabilmektedir.