Fabrika Temizliğinde Dikkate Alınması Gerekenler Nelerdir?

Fabrika temizliği diğer mekânlardan farklı temizlik kurallarının ve yöntemlerini gerektiren bir temizleme işidir.  Fabrikalar; iş sağlığı ve güvenliği gibi konular bakımında yüksek oranda risk barındırır. Fabrikaların içerinse bulunan ağır ve tehlikeli makineleri, yüksek tonajlı vinçler, makine yağlı zeminler gibi çeşitli konular barındırır. Ev temizliğinden ve diğer temizlik mekânlarına kıyasla çok fazla risk barındırır. Ayrıca bu mekânların temizliğinde özellikle riskli makinelerin de temizliği de olacağı için teknik uzman bilgisi gerektirir. Bu yüzden fabrika temizliği yaptırılacağı zaman, sağlığı ve güvenliği yeterliliğine sahip, uzman ekip ve gerekli teknolojik ekipmanlar kullanan, gerekli belgelere sahip temizlik firmalarından hizmet almalıdır.

Fabrika Temizliğinin Önemi

Ev temizliği ve fabrika temizliği birbirinden farklıdır. Bu yüzden de farklı kurallar ve kaideler gerektirir. Öncelikle fabrikalarda bulunan aygıtlar düzgün temizlenmez ise kaliteli ürünler üretemezsiniz. Makinelerin verimi ve kullanım ömrü düşer. Artan iş kazaları ve yüksek maliyete neden olur. Bu yüzden de belirli aralıkla, işinde uzman ve deneyimli personele sahip, son model teknolojik ekipmanlarla hizmet veren bir firmaya fabrika temizliği yaptırılmalıdır. Ayrıca pis bir işyerinin potansiyel müşterilerde ve çalışanlarda oluşturacağı olumsuz etki fabrika sahiplerine büyük zararlara neden olacaktır.  Ancak fabrikanız temiz olursa potansiyel müşterileriniz sizin hakkınızda olumlu izlenimlere kapılacak ve aynı zamanda çalışma ortamı temiz olan çalışanlar ise daha verimli hatta daha güvenli bir ortamda çalışacaktır. İş kazalarının büyük çoğunluğu gerekli özen ve önemin gösterilmediği yerlerde sıklıkla yaşanır.

Fabrika Temizliğinde Dikkate Alınması Gerekenler Nelerdir?

Fabrika Temizliği İşlemi

Antalya Temizlik Firmaları, tarafından gönderilen uzman ekip, ilk önce ekipman ve iş bölüşümü yaparlar. Fabrika hakkında temizlenecek yerlerin haritası çıkarılır. Bu sayede herkes nereyi ne şekilde temizleyeceğini bilir. Ve ona göre hareket eder. Öncelikle temizlik işleminin ayrıntıları her mekâna ve fabrikadaki ekipmana göre değişir. İşte bu noktada uzman bilgisi şarttır. Üretim tesisleri, ofisler farklı teknik ve farklı uzmanlık bilgisi ve ekipmanlarla temizlenir.

Fabrika Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Ana Hususlar

Antalya temizlik şirketleri bu konuda görevlendirdiği personel teknik ekipmanları doğru ölçü ve miktarlarda iktisadi kurallara uygun bir şekilde kullanmalıdır. Burada amaç;  temizlikte maksimum fayda ve maksimum verim şeklinde olmalıdır. Ayrıca önceden temizlik işlemi için planlama yapmak önemlidir. İyi bir analiz ve zaman planlaması sayesinde temizlik şirketinin iş yükü azalır. Ve verimli bir temizlik işlemi gerçekleştirilir. Kullanılan malzeme ve ekipman fabrikaya zarar vermemelidir. Özellikle fabrikalardaki malzemelerin çoğu pahalı ekipmanlardır. Ofis alanları, aydınlatmalar, yemekhane, depo, soyunma odaları ve personel alanları uygun prosedürle dezenfekte edilmeli ve insan sağlığını tehdit etmemelidir. Özellikle tuvaletler, cam pencereler ve aynalar ortak kullanım alanlarında yer aldığı için ayrı bir dikkat ve özenle temizlenmelidir. Temizlik işlemi esnasında temizlik malzemeleri azami ölçülerde kullanılmalıdır.